Karla Absolonová-Bufková (roz. Wanklová)

(7. 2. 1855, Blansko – 29. 11. 1941, Praha)

Autorka knih pro mládež a sběratelka pověstí

Karla Absolonová-Bufková

Život

Základní (měšťanskou) školu absolvovala v Blansku a poté Vyšší dívčí školu v Praze. Zabývala se hlavně sběrem hudebního folkloru a moravských lidových pověstí a tradic. Je autorkou několika dětských knih a divadelních her. Dále publikovala studie, povídky v tisku například v Národních listech a Ženském světě.

Rodina:

První manžel 1871, Vilibald Absolon, lékař v Boskovicích

  • syn Karel Absolon -paleontolog, přírodovědec a univerzitní profesor, objevil Věstonickou Venuši a věnoval se průzkumu Moravského krasu.
  • dcera Olga Stránská-Absolonová novinářka, politička a sociální pracovnice měla dvě děti - Drahomíru a Antonína. Drahomíra vystudovala dívčí gymnázium Minerva a po vzoru babičky Karly se věnovala národopisu, v němž po univerzitních studiích a několika vědeckých pracích dosáhla docentury. Olga působila jako novinářka v Čase a Národních listech, jako politička v Masarykově České straně pokrokové, kde se v roce 1908 stala členkou výkonného výboru strany. Ovzduší v politické straně, kde se žena mezi samými muži nedostala ke slovu a nebyla respektována, ji zklamalo. Ze strany v roce 1911 vystoupila a v roce 1914 se přidala k ženám organizovaným při Národní straně svobodomyslné. V roce 1915 založila spolek Československá ochrana matek a dětí a uvedla do života Svátek matek. Od založení Ženské národní rady v roce 1923 se v ní angažovala jako místopředsedkyně a svolavatelka odboru Matka a dítě.

Druhý manžel 1887, Eduard Bufka, úředník v Brně

  • syn Vladimír Jindřich Bufka - fotograf

Dílo (výběr)

  • Z Ječmínkovy říše : moravské pověsti (ilustrace Věnceslav Černý a K.V. Muttich)
  • Z Ječmínkovy říše : moravské povídky a pověsti (ilustrace V. Černý a K. V. Muttich)
  • Moravské pověsti a pohádky, zejména z Krasu moravského (ilustroval St. Hudeček)

Zdroje

Literatura

Související články

  • Rodina Wanklových

Externí odkazy